Jak działa schodołaz?

23 marca 2018
JAK DZIAŁA SCHODOŁAZ?

Spis treści:

  1. Typy schodołazów
  2. W jaki sposób działają schodołazy kroczące?
  3. A jak funkcjonują schodołazy gąsienicowe ?

Jednym z urządzeń pozwalających osobie niepełnosprawnej pokonywać bariery architektoniczne w postaci schodów jest schodołaz, nazywany także transporterem schodowym. Tego typu konstrukcje z roku na rok zyskują coraz większą popularność, a są montowane zarówno w prywatnych domach, jak i w różnego rodzaju obiektach użyteczności publicznej. Jakie rodzaje schodołazów wyróżniamy i jak dokładnie działają te urządzenia?

Schodołazy to specjalnie zaprojektowane rozwiązania, które w bezpieczny i prosty sposób umożliwiają transport osób niepełnosprawnych po schodach, nawet tych stromych i wąskich. Tego typu urządzenia doskonale spełnią swoją funkcję wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości zainstalowania krzesełka schodowego , platformy schodowej lub podnośnika pionowego platformowego..

Typy schodołazów

Schodołazy dzieli się na kroczące oraz gąsienicowe. Pozwalają w prosty i wygodny sposób transportować nie tylko osoby niepełnosprawne, ale także starsze czy chore, z różnego rodzaju dysfunkcjami narządu ruchu. Niezaprzeczalnym atutem schodołazów jest ich mobilność. Dzięki temu, że nie są na stałe montowane do schodów, można je bezproblemowo składać i przewozić w dowolne miejsce.

Oba rodzaje schodołazów, kroczące oraz gąsienicowe, stanowią niezastąpioną pomoc w pokonywaniu bariery architektonicznej, jaką są schody. Większość znajdujących się na rynku modeli wymaga wprawdzie pomocy opiekuna, ale są także takie, z których może korzystać sam niepełnosprawny. Schodołazy gąsienicowe  są praktycznie bezwstrząsowe, natomiast kroczące mają to do siebie, że umożliwiają pokonywanie nawet wąskich i stromych schodów.

W jaki sposób działają schodołazy kroczące?

Schodołaz kroczący doskonale sprawdzi się do swobodnego poruszania się po schodach prostych, wąskich, zakręcanych oraz stromych, bez względu na to, z jakiego zostały wykonane materiału.  Umożliwiają pokonywanie schodów mających przynajmniej 60 cm szerokości.

Schodołazy kroczące charakteryzują się prostą obsługą, a co więcej, można nimi w bardzo prosty sposób manewrować. Do obsługi tego rodzaju urządzenia potrzebna jest pomoc opiekuna, który będzie nim sterował. Wymagane jest jedynie trzymanie rąk na kolumnie sterowniczej z uruchomionym przyciskiem jazdy. Konstrukcja jest napędzana silnikiem elektrycznym zasilanym akumulatorami, a ładowanie baterii odbywa się przy użyciu ładowarki.

Tego typu schodołazy są nie tylko niezawodne, ale także w pełni bezpieczne zarówno dla pasażera, jak i dla jego opiekuna. Mogą pracować w trybie ciągłym lub przerywanym. Schodołazy kroczące są dostępne w różnych wariantach – na rynku można znaleźć modele z krzesełkami lub fotelikami oraz takie, na które wjeżdża się wózkiem inwalidzkim.

A jak funkcjonują schodołazy gąsienicowe  (SA-S)?

Schodołazy gąsienicowe (SA-S), jak sama nazwa wskazuje, posiadają wbudowane gąsienice, dzięki którym mogą niezwykle płynnie i swobodnie poruszać się po schodach. Tego rodzaju urządzenia są konstruowane przede wszystkim dla osób niepełnosprawnych, które są zmuszone poruszać się po schodach prostych, stromych oraz nierównych. Obsługa schodołazów gąsienicowych jest bardzo prosta i odbywa się przy wykorzystaniu przycisków góra-dół, umieszczonych na obydwu rączkach. Dodatkowo większość oferowanych przez producentów urządzeń posiada ergonomiczne uchwyty oraz wytrzymałe akumulatory, które można naładować wszędzie tam, gdzie mamy dostęp do gniazdka elektrycznego.

Schodołazy gąsienicowe są dostępne w wersjach do 130 kg lub 160 kg udźwigu. Urządzenia te są w pełni bezpieczne dla pasażera oraz opiekuna. Schodołazy gąsienicowe w zależności od rodzaju przewozonych wózków inwalidzkich, występują w kilku odmianach. Oprócz schodołazu gąsienicowego standardowego (np. Schodołaz gasienicowy SA-S), występuje schodołaz Junior, służący do przewozu wózków inwalidzkich specjalnych typu spacerówka oraz schodołaz platformowy (TRE-52) do przewozu wszystkich rodzajów wózków inwalidzkich, łącznie z wózkami elektrycznymi i trójkołowymi.

Zarówno schodołazy gąsienicowe, jak i kroczące idealnie sprawdzą się do użytku wewnątrz prywatnych domów oraz w miejscach publicznych. Jednak zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego urządzenia, warto poznać wszystkie ich możliwości oraz ograniczenia.