Wymiary windy dla niepełnosprawnych – jakie powinny być?

15 kwietnia 2022
Wymiary windy dla niepełnosprawnych

Jak pokonać schody, będąc na wózku inwalidzkim lub poruszając się o kulach? Niezawodną pomocą są windy dla osób niepełnosprawnych. Ich właściwości oraz montaż muszą być zgodne z obowiązującymi przepisami. Dowiedz się, jakie wymiary powinny mieć platformy przyschodowe i klasyczne modele wind kabinowych.

Przepisy dotyczące wind

Planując inwestycję w dźwig, trzeba pamiętać o przepisach. Ułatwienia dla osób z ograniczeniami fizycznymi muszą spełniać precyzyjnie określone normy. Zgodne z prawem windy dla niepełnosprawnych powinny:

  • mieć kabinę o wymiarze minimum 110 x 140 cm,

  • być wyposażone w poręcz do przytrzymania się,

  • zachowywać odpowiednią przestrzeń przed drzwiami, której minimalny rozmiar to 150 x 150 cm,

  • posiadać oznaczenia w języku Braille’a,

  • zostać wyposażone w przyciski sterujące o średnicy wynoszącej co najmniej 20 mm,

  • zawierać dwa fotoczujniki, które umieszczone są na wysokości 25 i 75 cm.

Urządzenie musi spełniać wiele wymogów, co ze względu na różne warunki architektoniczne nie zawsze jest proste. Ważne jest zadbanie o jak największą funkcjonalność produktu. Dobrym rozwiązaniem, jest wybór sprawdzonej firmy montującej konstrukcje dla osób niepełnosprawnych. Pracownicy dobiorą optymalne parametry sprzętów i przekażą więcej informacji o warunkach ich montażu.

Windy przyschodowe i inne udogodnienia

Nie w każdym budynku istnieje możliwość montażu pełnowymiarowego dźwigu. Co zrobić w takiej sytuacji? Można na przykład zastosować platformy przyschodowe. To składane konstrukcje, które nie zajmują wiele miejsca na klatce schodowej. Są poręczne i wygodne w użyciu. Steruje się nimi poprzez pilota lub przyciski zamontowane na panelu podnośnika. Na platformie bez problemu zmieści się wózek inwalidzki, w tym elektryczny. Do montażu niezbędne jest jednak zezwolenie od zarządcy budynku. Jeśli się go nie otrzyma, kolejnymi opcjami są schodołazy gąsienicowe i kroczące. To ciekawa alternatywa dla osób, które nie mogą spełnić wymogów montażu dźwigu, a chcą pokonać kilka schodów mimo swoich ograniczeń fizycznych. Istnieje możliwość wypożyczenia takiego produktu.

Wybór firmy montażowej

Wiele osób zastanawia się, jaka jest cena dźwigów osobowych. Na szczęście windy schodowe dla niepełnosprawnych mogą zostać dofinansowane z budżetu państwa. Znacznie zmniejsza to koszty inwestycji dla prywatnego inwestora. Warto sprawdzić opinie o firmach montujących dźwigi i wybrać dostawcę oferującego kompleksowe usługi serwisowe. W ich zakresie znajduje się współpraca z dozorem technicznym, wykonywanie pomiarów elektrycznych i dostęp do części zamiennych. Urządzenia muszą przechodzić regularne przeglądy. Kontakt z serwisem odbywa się zatem regularnie i powinien mieć najwyższą jakość.

Nowoczesna winda dla niepełnosprawnych

Chcesz zamontować windę? Pamiętaj o normach, jakie musisz spełnić! W razie problemu z uzyskaniem zgód i montażem urządzenia o optymalnych wymiarach wybierz platformy przyschodowe lub schodołazy. Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami. Doradzimy, jaki sprzęt będzie najlepszy w określonych warunkach.