Jaki schodołaz dla osób niepełnosprawnych wybrać?

15 kwietnia 2022
Schodołaz

Masz problem z pokonaniem schodów? Wypróbuj schodołaz dla osób niepełnosprawnych. Wyjaśniamy, kiedy sprawdza się to urządzenie i jak wybrać odpowiedni produkt. Czy lepszy jest model gąsienicowy, czy kroczący? Przekonaj się, jakie parametry sprzętów mają największe znaczenie.

Schodołaz – kryteria wyboru

Dla osób niesprawnych fizycznie schody są poważną barierą architektoniczną. Jak sobie z nimi poradzić? Często dobrym rozwiązaniem są nowoczesne schodołazy. To mobilne urządzenia, które można stosować w różnych miejscach. Doceniane są przez użytkowników, którzy:

  • mieszkają w budynkach bez wind,

  • chcą żyć aktywnie, pracować i spotykać się ze znajomymi,

  • nie mają siły lub możliwości fizycznych na przejście schodów,

  • poszukują rozwiązań na transport chorych bez ich podnoszenia.

Czym kierować się przy zakupie tego sprzętu? Jest kilka aspektów, na które warto zwrócić szczególną uwagę.

Potrzeby użytkownika

Najpierw należy zastanowić się, przez kogo będzie wykorzystywane urządzenie. Trzeba przemyśleć wiek, wagę i siły fizyczne potencjalnych użytkowników. Na rynku można znaleźć modele dla dzieci w wózkach specjalnych oraz schodołaz gąsienicowy z udźwigiem 160 kg, który jest odpowiedni dla dorosłych. Jeśli użytkownik ma problem z utrzymaniem stabilnej pozycji ciała, należy zabezpieczyć go specjalnymi pasami. Dzięki temu transport będzie bezpieczny. Sterowanie mechanizmem powinno być proste i intuicyjne. Przy przenoszeniu osobom chorym często towarzyszy asystent, który musi bez żadnych obaw panować nad przebiegiem przejścia przez schody.

Parametry techniczne

W trakcie zakupu istotne są parametry techniczne. Ważnym kryterium wyboru jest między innymi maksymalne nachylenie terenu, na którym można użytkować sprzęt. Ponadto trzeba zwrócić uwagę na:

  • czas pracy akumulatora,

  • prędkość pokonywania stopni,

  • wagę urządzenia,

  • udźwig.

Ciekawą propozycją jest schodołaz kroczący, który można wykorzystać na schodach kręconych. Jest w stanie pokonać 12 stopni na minutę i posiada wyściełane siedzisko oraz regulowany podnóżek. Wybierając konstrukcję, należy pamiętać, by zapewnić jak najbardziej komfortowe warunki dla osób niepełnosprawnych. Transport nie może być przyczyną dyskomfortu i stresu. Do produktu powinna być załączona ładowarka. Akumulator należy ładować zgodnie z zaleceniami producenta.

Wypożyczalnia schodołazów

Nie jesteś pewien, co wybrać? Świetnym rozwiązaniem jest wypożyczalnia schodołazów. Dzięki niej klienci wyrabiają sobie opinie o konkretnych modelach sprzętów przed ich zakupem. Wiele osób traktuje te urządzenia także jako pomoc tymczasową. Umożliwiają pokonanie schodów w okresie przed budową windy lub przeprowadzką do nowego, dostosowanego mieszkania. Cena wynajmu jest korzystna i dostępna dla każdego.

Najlepsze schodołazy kroczące i gąsienicowe

Zależy Ci na mobilnym urządzeniu ułatwiającym pokonanie schodów? Wybierz schodołaz! To wyjątkowy sprzęt, który sprawnie transportuje osoby niepełnosprawne. Skontaktuj się z nami, a pomożemy w zakupie odpowiedniego modelu. Znajdź rozwiązanie na skuteczną walkę z barierami architektonicznymi.