Jak pokonać schody? 

23 marca 2018
JAK POKONAĆ SCHODY?

Spis treści:

  1. Rodzaje transporterów dla osób niepełnosprawnych
  2. Podnośniki pionowe, platformowe (windy) dla niepełnosprawnych i krzesełka schodowe
  3. Platformy schodowe dla niepełnosprawnych
  4. Schodołazy
  5. Podnośniki pionowe, platformowe (windy) dla osoby niepełnosprawnej
  6. Winda dla niepełnosprawnych – platforma schodowa lub podnośnik pionowy, platformowy.
  7. Krzesełko, platforma schodowa czy dźwig pionowy platformowy?

Jednym z największych problemów osób niepełnosprawnych jest brak mobilności, który ma wpływ nie tylko na komfort życia, ale także na poczucie własnej wartości. Główną przeszkodą w przypadku ludzi poruszających się na wózkach inwalidzkich są schody, których niemożność pokonania potrafi skutecznie uprzykrzyć codzienne funkcjonowanie. Na szczęście dzięki najnowszym rozwiązaniom technologicznym pokonywanie tego typu barier architektonicznych może być znacznie łatwiejsze.

Urządzeń pomagających w pokonywaniu schodów osobom niepełnosprawnym jest obecnie kilka. Łączy je podstawowa funkcja, którą jest transportowanie ludzi na wózkach między kondygnacjami budynków, natomiast różnią parametry techniczne oraz oferowane możliwości.

Rodzaje transporterów dla osób niepełnosprawnych

W zakresie pokonywania schodów przez osoby niepełnosprawne dostępnych jest całkiem sporo rozwiązań. Niektóre z nich wymagają pomocy asystenta, inne z kolei umożliwiają całkowicie samodzielne rozprawienie się z tego typu przeszkodami architektonicznymi. Alternatywą dla schodów mogą być:

To, jakie urządzenie zostanie zastosowane, powinno być uzależnione przede wszystkim od konstrukcji budynku oraz rodzaju i wielkości schodów. Warto jednak w tym miejscu podkreślić, że rozwiązania mające na celu dostosowanie obiektu do potrzeb osób niepełnosprawnych mogą być dofinansowane, a pomoc finansowa może sięgać nawet do 95% kosztów całej inwestycji.

Podnośniki pionowe, platformowe (windy) dla niepełnosprawnych i krzesełka schodowe

Podnośniki pionowe, platformowe (windy) dla niepełnosprawnych stanowią dość popularne urządzenia, które z reguły znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie nie było możliwości wybudowania odpowiedniego podjazdu. Tego typu rozwiązania poruszają się pionowo, pokonując kilka poziomów w szybie, a w trakcie poruszania w windzie, poza osobą niepełnosprawną, mogą znajdować się inni użytkownicy. Urządzenia te są montowane zazwyczaj w wersji zewnętrznej, odpornej na warunki atmosferyczne.

Specyficznym rodzajem wind przewidzianych dla osób z obniżoną sprawnością ruchową są tzw. windy krzesełkowe, znane także jako krzesełka schodowe. Charakteryzują się stosunkowo niewielkimi wymiarami oraz wytrzymałymi konstrukcjami, a co najważniejsze, ich obsługa jest niezwykle prosta i intuicyjna. Windy krzesełkowe mogą poruszać się po torze prostym lub krzywoliniowym i mogą być montowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Dzięki swojej uniwersalności urządzenia te są chętnie wybierane zarówno przez firmy, jak i przez osoby prywatne.

Platformy schodowe dla niepełnosprawnych

Obok wind na rynku dostępne są również podnośniki, platformy schodowe, przeznaczone do łatwego podnoszenia oraz transportu osób niepełnosprawnych. Tego rodzaju urządzenia pozwalają na pełną niezależność w poruszaniu się np. po domowych schodach. Platformy schodowe działają na pilota i są wyposażane w wysokiej klasy siłowniki, gwarantujące płynne i bezproblemowe funkcjonowanie.

Schodołazy

Jeszcze jednym rozwiązaniem ułatwiającym codzienne funkcjonowanie osobom z dysfunkcją ruchu są schodołazy. Urządzenia te są wyposażone w wózek inwalidzki (wózek może też zostać do niego dopięty), na którym porusza się osoba niepełnosprawna. Schodołazy są dość popularne przede wszystkim ze względu na wiele zalet: są mobilne, nie kosztują zbyt dużo i mogą być instalowane zarówno w zamkniętych budynkach, jak i na zewnątrz.

Na rynku można zetknąć się ze schodołazami kroczącymi oraz gąsienicowymi. Schodołazy kroczące są idealne np. dla osób mieszkających w starych blokach i kamienicach, w których na klatkach schodowych nie ma zbyt wiele miejsca do wykonywania manewrów urządzeniem. Z kolei schodołazy gąsienicowe są nieco cięższe i bardziej masywne, dlatego są polecane głównie dla osób mieszkających bardzo wysoko (urządzenia te mogą mieć zasięg nawet do 50 pięter).  Schodołazy gąsienicowe oprócz wresji standardowej, występują też jako schodołazy Junior do przewozu wózków inwalidzkich specjalistycznych, typu spacerówki oraz schodołazy gąsienicowe platformowe TRE -52 do przewozu wszystkich rodzajów wózków inwalidzkich.

Podnośniki pionowe, platformowe  (windy) dla osoby niepełnosprawnej

Większość domów jedno czy wielorodzinnych jest budowana w ten sposób, że na piętro można dostać się wyłącznie za pomocą schodów. Wcale nie musi to jednak oznaczać, że w przypadku, gdy zamieszka z nami osoba z obniżoną sprawnością ruchową, będzie mogła korzystać tylko z połowy domu. Rozwiązaniem może okazać się nowoczesna winda, platform pionowa, zaprojektowana w ten sposób, by zmieścić się w każdej domowej przestrzeni.

Podnośniki pionowe, platformowe  (windy) stanowią ogromne ułatwienie zarówno dla osób niepełnosprawnych, jak i dla ich opiekunów. Tego rodzaju urządzenia mogą być montowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków, gwarantując swobodę poruszania, maksimum komfortu oraz przede wszystkim wygodny dom dla każdego domownika, bez wyjątku.

Podnośnik pionowy, platformowy dla niepełnosprawnych – krzesełko schodowe

Krzesełka schodowe mogą stanowić idealne rozwiązanie dla osób starszych, które ze względu na zaawansowany wiek lub schorzenie narządu ruchu, nie są w stanie samodzielnie pokonać schodów. Mogą mieć różny kąt nachylenia oraz różny stopień zakrzywienia toru (urządzenia te są w stanie poruszać się po torze prostym bądź krzywoliniowym). Dzięki temu mogą być instalowane nie tylko przy schodach prostych, ale i kręconych.

Windy w postaci krzesełek schodowych są zasilane prądem z baterii akumulatorowej. Tego typu urządzenia są wyposażone w podnóżek, pasy bezpieczeństwa oraz przełącznik, umożliwiający samodzielne sterowanie krzesełkiem nawet osobom z niewielkimi dysfunkcjami rąk. Warto dodać, że windy krzesełkowe stanowią jedną z najszybszych i najtańszych metod na zlikwidowanie bariery architektonicznej.

Winda dla niepełnosprawnych – platforma schodowa lub podnośnik pionowy, platformowy.

Alternatywą dla krzesełka schodowego może być winda w formie platform schodowej lub podnośnika pionowego,platformowego. Platformy schodowe to urządzenia, które są konstruowane w ten sposób, aby umożliwiać samodzielne pokonywanie schodów przez osobę poruszającą się na wózku inwalidzkim. Mogą być instalowane zamiast stopni, np. po przebudowaniu klatki schodowej. Windy w postaci platform schodowych mogą poruszać się po torze prosto lub krzywoliniowym, a wysokość ich podnoszenia jest z reguły ograniczona do dwóch kondygnacji.
Z kolei windy pionowe platformowe  są przeznaczone dla osób poruszających się na wózku i towarzyszących im opiekunów. Podstawowe wymiary tego typu wind są ściśle określone przez przepisy prawa budowlanego i uzależnione między innymi od minimalnego udźwigu oraz dopuszczalnej liczby przewożonych osób.

Krzesełko, platforma schodowa czy dźwig pionowy platformowy?

O sposobie pokonywania schodów prowadzących na piętro budynku, a co za tym idzie, o wyborze odpowiedniej windy domowej dla osoby niepełnosprawnej, powinien decydować przede wszystkim rodzaj dysfunkcji ruchowej. Krzesełka schodowe posiadają mniejszy zakres wykorzystania w porównaniu do platform schodowych, gdyż nie są w stanie przewieźć osoby niepełnosprawnej razem z wózkiem inwalidzkim.

Na koniec jeszcze jedna istotna informacja dotycząca podnośników pionowych platformowych oraz platform schodowych dla niepełnosprawnych – osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności mogą otrzymać dofinansowanie na zakup windy z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).